Solar Panel ve Fotovoltaik Sistemler

Fotovoltaikler (PV) ultraviyole ve kızılötesi dahil olmak üzere güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür. Temiz enerji talebinin artması ile bu enerji şeklinin üretimi katlanarak artmaktadır. Güneş enerjisi çevreyi kirletmez. PV’nin çok az bakıma gereksinimi vardır ve verimlilikleri devamlı yükselirken üretim maliyetleri de düşmektedir.

PV endüstri patlamasının önümüzdeki senelerde de devam etmesi beklenmektedir. Bu gelişmeyi yerel ve uluslararası politik platformlar desteklemeye devam ederse, 2030 senesine kadar kurulan güneş enerji sistemlerinin senelik kapasitesi 281 GW’a erişebilir. Güneş enerjisi 20 sene sonra dünyanın önde gelen enerji kaynağı durumuna gelecektir. PV sektörünün büyümesi, açık bir ticari ve siyasi sorumluluktur. Feed-in tarife sistemi sayesinde Almanya, Avrupa’daki en dinamik güneş elektrik pazarını geliştirmiş durumdadır. Birçok Avrupa ülkesi de feed-in tarifeleri uygulamış ve gereksinimlerini uyarlamış durumdadır.

Bisam Cephe, binalarında çevre dostu çözümler arayanlar için elektrik üretmenin yanı sıra binanın termal ve akustik izolasyonunun iyileşmesine de imkan tanıyan BIPV (Building Integrated Photovoltaics) sistemler ve güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren PV sistemleri (güneş pilleri) sunar.

BIPV Sistemleri

BIPV (Building Integrated Photovoltaics) sistemler, bina cephelerine entegre olan fotovoltaik sistemlerdir. Bu sistemler elektrik üretmekle kalmaz, binanın termal ve akustik izolasyonunun iyileşmesine de imkan tanır. Ayrıca fotovoltaik hücrelerin estetik şekilleri, camların ve profillerin çeşitliliği, renk alternatifi ve optik özellikleriyle yapılara hem modern hem de yaratıcı özellikler kazandırmaktadır. Böylece binalar hem modern bir görünüme kavuşmakta hem de temiz enerji üreterek çevreye ekolojik katkı sağlamaktadır.

Binaya entegre güneş elektriği sistemlerinin bir diğer avantajı da fotovoltaik modüllerin oluşturduğu hücrelerin ışık geçirgenliğinin farklı olmasıdır. Saydam ve opak paneller aynı cephede kullanılabildiği için binalarda istenilen etki rahatlıkla sağlanır.

Bisam Cephe, binaya entegre güneş elektriği sistemlerini kurarken kardeş kuruluşu olan Kunther Solar Teknik’in profillerini kullanmaktadır. Bu profillerin kanal sistemleri ve kablo taşıyıcı modülleri sayesinde kabloların açıkta durması engellenir. Hangi kablonun nereden geçeceği önceden bellidir ve profillerin içerisinde yerleri hazırdır. Sistem hiçbir görüntü kirliliğine yol açmayacak şekilde kurulur ve devreye alınır.

PV Sistemler

Bu sistemler, elektrik ihtiyacının olduğu bölgeye göre elektrik şebekesine bağlı olarak ve şebekeden bağımsız şekilde kurulabiliyor.

Şebeke bağlantılı (grid-tie) sistemler: Fabrika ve depo çatıları, oteller, güneş enerjisi santralleri

Şebekeden bağımsız (off-grid) sistemler: Dağ evleri, baz istasyonları, tarımsal sulama projeleri