Soğuk Cephe Kaplamaları

Dış cephe kaplamalarında farklı ihtiyaçlar ortaya çıktığında soğuk cephe kaplamaları sunuyoruz. Bunlar, alüminyum kompozit levha kaplamalar ve taş kaplamalar

Alüminyum kompozit levha kaplamalar, çoğunlukla yangına dayanıklılık ve tutuşmazlık özellikleriyle tercih edilmektedir. Bu sistemler, alüminyum kompozit levhaların binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

Taş kaplamalar ise binayı dış etkilerden koruması, ısı yalıtımı sağlaması, dayanıklı olması, estetik ve şık olması gibi avantajlarıyla gittikçe daha çok kullanılır bir cephe kaplama çözümü haline gelmiştir. Bunlar, doğal taşların (granit, mermer) veya özel olarak üretilen suni taşların (terracota, seramik) binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

Alüminyum Kompozit Levha Kaplamalar

Binaların dış cephelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş “yangına dayanıklı, tutuşmaz” özellikli alüminyum kompozit levha ile yapılan kaplama çeşididir. Standart üretim ölçülerinin yanı sıra isteğe bağlı özel ölçülerde, boyalı yüzeyi yüksek dayanımlı koruma filmi ile kaplanmış ürünler kullanılır. Solid, metalik, simli (sparkling), doğal taş ve ahşap desenli renk seçenekleri mevcuttur.

Kompozit levha kaplama arkasına, duvar önüne, taş yünü ve buhar dengeleyici uygulaması ile ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Taş Kaplamalar

Doğası gereği sert ve dayanıklı olan taşlar, gerek estetik açıdan gerek sunduğu avantajlar nedeniyle bazı projelerde tercih edilen cephe kaplamalarıdır. Darbeye dayanıklı, su geçirmez ve dış etkenlere dayanıklı olması, cephe kaplama malzemesi seçimi aşamasında öne çıkmasını sağlar. Bu taşlar, doğal haliyle granit ya da mermer olabileceği gibi doğal renklerde üretilen Terracotta ya da farklı renk ve desenlerde yine fabrika ortamlarında üretilen seramikler de olabilir.

Sağır cephelerde izolasyon aşaması sağlandıktan sonra özel profillerle yapılan taşıyıcılara özel tutucularla monte edilir. Ebatları tasarımcı tarafından istendiği şekilde ayarlanabilir, statik olarak hesapları buna göre yapılır ve tasarımcının isteğine bağlı olarak levhalar arasında fugalar yaratılarak cephe zenginliği sağlanabilir.